Sõnaga isiksus tähistatakse neid käitumise, mõtlemise ja tunnete aspekte, mille poolest inimesed üksteisest erinevad, mis iseloomustavad eri inimesi erisugusel määral. (Allik, 2003). Töötoa eesmärgiks on anda kuulajatele ülevaade ja parem arusaamine sellest, kuidas isiksuse omadused on seotud edukusega erinevates valdkondades. Teeme selgeks, mida tänapäeva psühholoogias mõeldakse isiksuse seadumuste ja kohastumuste all ning, kuidas neid saab mõõta. Arutame küsimust, kas isiksuse sekkumisega saab tõsta edukust.
Töötoa käigus leiame vastused järgnevatele küsimustele:
Mis on isiksuse seadumused ja kohastumised?
Kuidas saab isiksust mõõta?
Millised isiksuse seadumused aitavad edule kaasa?
Kas isiksus on päritav?
Kas sekkumisega saab tõsta edukust?
Töötuba viib läbi Eesti Teaduste Akadeemia liige, Tartu Ülikooli eksperimentaalpsühholoogia professor Jüri Allik. Allik on uurinud mitmeid psühholoogia valdkondi: nägemistaju, isiksuse psühholoogia ja geneetika, emotsioonid, kultuuride vaheline psühholoogia, neuroteadused ning bibliomeetria. Google Scholari andmetel oli Jüri Alliku töödele viidatud üle 24 tuhande korra (3.10.2020). Viimase kümmekonna aasta jooksul on Jüri Allik kuulunud andmebaasi Essential Science Indicators’i andmetel maailma 1% enim viidatud psühhiaatrite ja psühholoogide hulka. Kõige enam on viidatud tema tööd, mis analüüsib Rosenbergi enesehinnangu skaala andmeid, mis on kogutud 53 riigis. Eesti keeles on temalt ilmunud raamatud “Psühholoogia lihtsusest”, “Psühholoogia keerukusest” ja „Väldi igavaid inimesi ja olukordi“.
Töötoa link, salasõna ja täiendavad juhised edastatakse kõigi registreerunute e-mailile töötoa toimumise päeva hommikul.